W poprzedniej części cyklu „W co zainwestować 500 +?“ omówiłem jak wyglądał proces wyboru pierwszych spółek portfela dywidendowego. Nie analizuję dogłębnie spółek, nie mam na to czasu i chęci. Trzymam się po prostu ustalonych wcześniej założeń. Nie inwestuję w spółki ze zbyt wysokim wskaźnikiem stopy dywidendy, celuję raczej w spółki wypłacające 3-5%, góra 6% dywidendy (Dividend Yield 3-5%).  Staram się wybierać spółki z różnych branż ograniczając w ten sposób ryzyko. Wybieram zwykle spółki z długoletnią historią wypłat dywidendy, wychodzę z założenia, że jeśli firma wypłacała dywidendę od kilkunastu, czy kilkudziesięciu lat istnieje małe prawdopodobieństwo, że w ogóle przestanie to robić. Na portalu Yahoo Finance sprawdzam również jak zachowywała się spółka w czasach kryzysów, przede wszystkim kryzysu finansowego z 2008 roku. Wystarczy wejść w zakładkę Historical data->Show: Dividends Only i wybrać konkretny okres, który Cię interesuje. Z wyświetlonych danych można nie tylko odczytać od kiedy dana spółka wypłaca dywidendę, ale również przeanalizować jak zachowywała się w czasach dekoniunktury. Na Yahoo Finance zwracam również uwagę na wskaźnik P/E (Price/Earnings) i wybieram spółki, których wskaźnik Cena/Zysk nie przekracza 20, a najlepiej 15. Mniejszą wagę przywiązuję do ciągłego wzrostu stopy dywidendy, zauważyłem że spółki, które starają się wciąż podnosić wartość dywidendy charakteryzują się zwykle bardzo niską stopą dywidendy i podnoszą ją w bardzo niewielkim zakresie. Z drugiej strony są to zwykle bardzo stabilne spółki z długą historią wypłat dywidendy. Wolę jednak wyższą stopę dywidendy, niż jej ciągły wzrost o niewielką wartość.     

Jak wyglądał portfel akcji spółek dywidendowych na koniec II kwartału 2020 roku?

Aktualnie w portfelu znajdują się akcje czterech spółek dywidendowych:
  • AT&T (T)
  • PPL Coropraction (PPL)
  • Gap Inc. (GPS)
  • Exxon Mobil Corp. (XOM)
Przypomnę, do tej pory wpłaciłem na rachunek DIF 18.000,00 zł, czyli ok. 4500 USD (uśredniając kurs i przyjmując, że każdy dolar kosztował 4 zł). W listopadzie ubiegłego roku dokonano pierwszych zakupów, był to zakup 32 akcji spółki AT&T w cenie 37,42 USD  (dziś tj. 30.06.20 r. – 29,91 USD), w grudniu dokupiłem 35 akcji PPL Corporation w cenie 34,05 USD (dziś 25,76 USD). Na początku lutego nabyłem 58 jednostek Gap Inc. po 17,45 USD za sztukę (dziś 12,51 USD) i pod koniec maja 2020 roku 22 akcje Exxon Mobil po 44,57 USD (dziś 44,32 USD).


Kilka słów o spółkach

AT&T to spółka działająca w branży telekomunikacyjnej, świadcząca usługi telekomunikacyjne, medialne i technologiczne na całym świecie. Zakres świadczonych usług i sprzedawanych produktów jest bardzo szeroki. AT&T dostarcza m.in. internet szerokopasmowy, sprzedaje telefony i inne produkty elektroniczne, jest dostawcą wielokanałowych płatnych telewizji, programów rozrywkowych, gier, produkuje, dystrybuuje i licencjonuje programy telewizyjne i filmy fabularne. Powstała w 1983 roku, zatrudnia 244 000 pracowników, a swoją siedzibę ma w Dallas. Wypłaca regularnie dywidendę od 1995 roku.

ATeT dividend growth

PPL Corporation dostarcza energię elektryczną i gaz w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Działa od 1920 roku, zatrudniając 12 280 pracowników. PPL Corporation jest również producentem energii elektrycznej, wytwarza prąd z gazu i węgla oraz źródeł odnawialnych – wody i słońca. Wypłaca regularnie dywidendę od 2000 roku.
PPL dividend growth
 
Gap Inc. to  firma działająca w branży odzieżowej. Sprzedaje swoje produkty na całym świecie pod takimi markami jak: Old Navy, Gap, Banana Republic, Athleta, Intermix, Janie and Jack, and Hill City. Oferuje  bardzo szeroki asortyment odzieży codziennego, a także odzież fitness i yoga, czy odzież podróżniczą. Spółka posiada własną sieć sprzedaży, dodatkowo dystrybuuje swoje produkty poprzez sklepy franczyzowe. Firma zatrudnia 129 000 pracowników. W 2020 roku posiadała 3345 własnych sklepów i 574 franczyzowe. Gap Inc. powstała w Stanach Zjednoczonych i działa od 1969 roku. Dywidendę wypłaca regularnie od 1989 roku.
GPS dividend growth
Exxon Mobil to producent ropy naftowej i gazu ziemnego. Firma produkuje, handluje i dostarcza nie tylko ropę naftową, ale również szeroką gamę produktów ropopochodnych (oleje, związki aromatyczne, produkty petrochemiczne). Spółka powstała w 1870 roku, zatrudnia 74 900 pracowników i wypłaca dywidendę od 2000 roku.
Exxon dividend growth
Wyżej zamieszczone wykresy pochodzą z serwisu Seeking Alpha, znaleźć tam można bardzo wiele informacji na temat spółek dywidendowych i wskaźników charakteryzujących tego typu spółki. Poniżej zamieszczam zrzut, na którym widać jak kształtowała się stopa dywidendy Gap Inc. podczas gwałtownych spadków w marcu bieżącego roku.

GPS dividend yield seeking alpha
 
Jak widać stopa dywidendy przy gwałtownym spadku ceny akcji wystrzeliła i osiągnęła wartość 17,17% w dniu 04.03.2020 roku. Na dzień 30 czerwca spadła do 7,69%, a czteroletnia średnia stopa dywidendy dla tej spółki wynosiła 4,53%. Ceny akcji Gap Inc. straciły najwięcej na wartości z uwagi na branżę. Przypomnę, Gap Inc. to spółka działająca w branży odzieżowej, w chwili gdy rozpętała się panika związana z Covid-19 zamknięto sklepy i centra handlowe, a więc odcięto źródła przychodów spółki stąd też nastąpiła bardzo szybka reakcja giełdy i ceny akcji Gap Inc. gwałtownie spadły.
 

Krótka charakterystyka portfela i tego co działo się z nim w II kwartale

 
Jeśli chodzi o sektory w portfelu znajdują się aktualnie dwie spółki energetyczne (Exxon i PPL), jedna reprezentująca sektor dóbr konsumpcyjnych (Gap Inc.) i jedna spółka telekomunikacyjna (AT&T). Ma to dosyć istotne znaczenie z punktu widzenia tego, co działo się na rynkach w II kwartale 2020 roku. Jak już wcześniej pisałem duża wartość inwestowania na giełdzie wynika z samej obserwacji jak zachowują się rynki finansowe. Osoby nie posiadające aktywów finansowych stosunkowo rzadko zaglądają na giełdę, nie mając ku temu odpowiedniej motywacji. Będąc posiadaczem nawet niewielkiej liczby akcji, czy innych instrumentów finansowych notowanych na giełdzie, chcąc nie chcąc obserwuje się to co dzieje się w finansowym świecie. A ostatnio działo się całkiem sporo ciekawych rzeczy.
W ostatni wpisie z cyklu w co zainwestować 500+ opisywałem jak bardzo „zaczerwieniły” się parkiety po 9 marca 2020 roku. Prezentowałem wyniki z 10 marca 2020 roku, kiedy to wartość spółek dywidendowych z mojego portfela spadła o prawie 30%. Najgorzej wypadła spółka Gap Inc., która w ciągu kilku dni zanotowała spadek o ponad 32%. Dwie pozostałe spółki (AT&T i PPL) spadły odpowiednio o ok. 7 i 14%. Już na tak skromnym portfelu wyraźnie widać, jak zachowują się rynki w czasach paniki, wywołanej w tym przypadku początkiem pandemii Covid-19 w USA i Europie. Spółki z sektora telekomunikacyjnego, czy energetycznego dalej dostarczają swoje produkty i usługi, nawet wtedy kiedy ludzie siedzą w domach, zamknięci rządowymi „dekretami”. Konsumpcja energii, internetu, telewizji, serwisów streemingowych, gamingu trwa dalej, w tym samym czasie na rynkach dóbr konsumpcyjnych takich jak chociażby sprzedaż odzieży (Gap Inc.) rozpoczyna się prawdziwa rzeź. Wysokie koszty produkcji, dystrybucji, gigantyczne koszty wynajmowanych powierzchni w zamkniętych galeriach handlowych bardzo mocno wystraszyły inwestorów, czego rezultatem były największe przeceny tego typu aktywów. Nawet kiedy uchylono już drzwi do galerii, wielu konsumentów ograniczyło swoje wydatki w obliczu niepewnych czasów, ograniczając zakupy do rzeczy absolutnie niezbędnych. Sektor dóbr konsumpcyjnych zachowywał się podobnie na całym świecie, w Polsce wystarczy zerknąć na marcowe notowania spółki CCC.
Poniżej wyniki portfela na dzień 30.06.2020 r.

30.06.2020

Prezentowane wyniki nie uwzględniają opłat, które poniosłem z tytułu zakupu akcji oraz przetrzymywania ich u brokera. Przypomnę w DIF przy zakupie akcji ponosimy opłatę 15USD, a z utrzymywanie w/w pozycji płacę prawie 5 USD/miesięcznie. Jak widać straty całego portfela są dosyć przytłaczające. Z zainwestowanej do tej pory kwoty 3401 USD pozostało 2584 USD, a więc cały portfel stracił prawie 30%, co prawda wpłynęły już pierwsze dywidendy, ale póki co nie pokryły one nawet prowizji za zakup, czy otrzymanie pozycji. Pierwsze trzy pozycje (T, PPL i GPS) straciły najwięcej, gdyż zostały zakupione przed panika związaną z Covid-19, jedynie Exxon poniósł niewielką stratę, gdyż akcje nabyto już po gwałtownych spadkach. Co dalej? Kiedy pierwsze 3 spółki odzyskają wartość sprzed kryzysu? Czy ich wartość może jeszcze spaść? Na te i inne pytania odpowiem podsumowując kolejny kwartał już za 3 miesiące.
 
Poniżej prezentuję aktualną wartość portfela, arkusz importuje na bieżąco aktualne ceny akcji z Google Finance.
 

Link do tabeli:
 
 

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.